Auktionshus - Bohuslän

Skålfat, Gunnar Nylund, ALP Lidköping

Värdering: -

Bud: 300 SEK

Slutar om 4 dagar

Olja på pannå, Harry Meuller

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 4 dagar

Serveringsvagn, "Thea", Yngve Ekström

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 4 dagar

Auktioner

Intresset för auktioner har fullkomligt exploderat på senare år mycket tack vare en stark trend inom återbruk och hållbar konsumtion, men också tack vara program som Antikrundan, Bytt är Bytt och Auktionssommar. Traditionella slagauktioner är inte lika vanliga idag, då många auktione är på nätet. Att åka på traditionella slagauktioner är idag ett populärt nöje idag.

Om Bohuslän

Bohuslän är en region i västra Sverige, som sträcker sig längs kusten från Göteborg i söder till gränsen mot Norge i norr. Det är känt för sin vackra skärgård med tusentals öar, klippor och stränder, vilket gör det till en populär destination för både turister och lokalbefolkningen.

Bohuslän har en rik historia och kultur, med många kulturhistoriska sevärdheter och traditioner. Ett av de mest välkända turistmålen i regionen är Fjällbacka, en charmig kuststad som var en favoritdestination för författaren Ingrid Bergman. Andra populära turistattraktioner inkluderar Vitlycke hällristningar, en av de största samlingarna av hällristningar i Sverige, och Nordens Ark, en djurpark som är hem för många hotade djurarter.

Bohuslän är också känt för sin fisk- och skaldjursindustri, och här finns många fiskelägen och hamnar där man kan köpa färsk fisk och skaldjur direkt från båten. Bohuslän är också känt för sin ostindiska handelshistoria, och här finns flera museer och sevärdheter som berättar om handeln mellan Sverige och Asien under 1700-talet.

Bohuslän är också populärt för utomhusaktiviteter, med många vandringsleder, cykelvägar och klättringsleder. Kusten erbjuder också möjligheter till båtturer, paddling och fiske.

Sammanfattningsvis kan man säga att Bohuslän är en vacker och mångsidig region med mycket att erbjuda för både turister och lokalbefolkningen, med en rik historia och kultur, vacker natur, god mat och många utomhusaktiviteter.

Auktionshus