Auktionshus - Hälsingland

Dammsugare Electrolux, 2000W

Värdering: -

Bud: 275 SEK

Kandelabrar tenn, 1 par, signerad Ollers 1936

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Chiffonjé 1900-tal

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Auktioner

Intresset för auktioner har fullkomligt exploderat på senare år mycket tack vare en stark trend inom återbruk och hållbar konsumtion, men också tack vara program som Antikrundan, Bytt är Bytt och Auktionssommar. Traditionella slagauktioner är inte lika vanliga idag, då många auktione är på nätet. Att åka på traditionella slagauktioner är idag ett populärt nöje idag.

Om Hälsingland

Hälsingland är ett landskap beläget i mellersta Sverige och gränsar till Gästrikland, Medelpad och Dalarna. Landskapet har en yta på cirka 14 500 kvadratkilometer och cirka 140 000 invånare.

Hälsingland är känt för sin rika kultur och historia, med många välbevarade kulturhistoriska platser och sevärdheter. Ett av de mest kända besöksmålen i Hälsingland är de vackra hälsingegårdarna, som är en unik typ av bondgårdar med påkostade målningar och snickerier från 1700- och 1800-talen.

Hälsingland har också en fantastisk natur med höga fjäll, djupa skogar och vackra sjöar. Ett av de mest kända områdena för utomhusaktiviteter är Järvsöbacken, som är en populär skidanläggning med flera nedfarter och längdspår.

Hälsingland är också känt för sin matkultur, med många lokala råvaror som exempelvis vilt från skogen, fisk från sjöarna och bär från naturen. Ett av de mest kända rätterna från Hälsingland är "kroppkakor", som är en slags potatisbulle fylld med fläsk eller annan köttfärs.

Sammanfattningsvis kan man säga att Hälsingland är ett vackert landskap med en rik kultur och historia, en unik natur och många möjligheter till utomhusaktiviteter och god mat.

Auktionshus