Objektlistning för auktion

Karljohan Auktioner AB

1 Dec

Kristian Holmqvist - Levnadskonstnären från Lund

Kristian Holmqvist var folkskoleläraren som vid sidan om sitt dagliga arbete vigde en stor del av livet åt konsten. Så pass mycket att han vid femtioårsåldern övergav yrket som lärare för att helt satsa på konstnärskapet.

Vår Kristian Holmqvist-special markerar årets sista temaauktion och är fylld med både hans typiska träarbeten och akvareller, skulpturer i lergods och tidigare verk i olja.

Auktionen går av stapeln den 1:a december 2024.

Kristian Holmqvist, olja på pannå, självporträtt, 27x35 cm

Värdering: 600

Bud: 120 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, självporträtt, 29x32 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, 33x42 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -46, 35x27 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, 44x35 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, 43x48 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, 46x54 cm

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -48, 36x45 cm

Värdering: 500

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvarell, signerad, 54x45 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, 36x46 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -47, 62x43 cm

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -47, 50x61 cm

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad juli-aug 1950, 57x53 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, nakenstudie, 40x50 cm

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, 66x66 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på duk, nakenstudie, 97x66 cm

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -51, 60x35 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, relief, "Flicka från Leningrad", signerad, 25x58 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, relief, "Framför spegeln", signerad, 29 x 52 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, relief, trä, "Sibylla spår", signerad, 51x36 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, relief, 39x40 cm

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, skuret trä, höjd 46 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 16 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skisser, 3 delar, trä/koppar, höjd 25 cm och mindre

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 27 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 14 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, trä, signerad, höjd 18 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 24 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 23 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulpturer, 2 st, längd 26 cm och mindre

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, sten, signerad, höjd 14 cm

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skisser, 3 delar, längd 31,5 cm

Värdering: 250

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 25 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skisser, 2 delar, höjd 44 cm

Värdering: 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, skuret trä, signerad, höjd 32 cm

Värdering: 1 200

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, relief, trä, signerad, 66x36 cm

Värdering: 1 200

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, trä, signerad, höjd 76 cm

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, skulptur, trä, signerad, höjd 82 cm

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 42x52 cm

Värdering: 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 34,5x44,5 cm och mindre

Värdering: 250

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 32x42 cm

Värdering: 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Värdering: 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 3 st, signerade, 47x37 cm

Värdering: 250

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvarellmonotypi, signerad, 67x52 cm

Värdering: 200

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, teckningar, 3 st, signerade, 50x65 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 3 st, signerade, 69x50 cm och mindre

Värdering: 250

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 5 st, signerade, 40x30 cm och mindre

Värdering: 250

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 5 st, signerade, 40x50 cm och mindre

Värdering: 250

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvarell signerad, 45x45 cm och mindre

Värdering: 150

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 54x43 cm och mindre

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 7 st, signerade, 50x35 cm och mindre

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 40,5x30 cm och mindre

Värdering: 250

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 55x38 cm och mindre

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 30x40 cm och mindre

Värdering: 250

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, träskuren relief, "A Ma Femme", signerad, 31x53 cm

Värdering: 600

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar

Kristian Holmqvist, relief, 1/5, lergods, signerad, höjd 38 cm

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 9 dagar